מאד חשובות קבוצות המדיטציה, רוב האסירים נחשפים למדיטציה בפעם הראשונה בכלא והם מעידים שזה כלי שלא היו נחשפים אליו ביוזמתם. ההיכרות עם המדיטציה מרחיבה את עולמם ואת הנושאים שהם מתעסקים בהם, וגם עוזרת להם להבנת החיבור בין הגוף לנפש. המדיטציה מפחיתה לחצים ועוזרת להתמודד עם תקופת המאסר.

המדיטציה חשובה כחלק מתוכנית שיקום האסירים, בפרט המכורים, כי היא מאפשרת התבוננות פנימה, מיקוד של תשומת הלב וניתוק מהסחות דעת. ברוב תוכניות הגמילה מהתמכרות, מדיטציה מוזכרת ככלי לריפוי שהוא חלק מהטיפול. המדיטציה כמו הטיפול בהתמכרות, מדגישה את חיזוק המודעות העצמית, ההתבוננות פנימה, כאמצעי ראשוני לזיהוי דפוסים רגשיים, קוגניטיביים ומאפייניהם.

המדיטציה יכולה לעזור מאוד בהתמודדות עם מצבים נפשיים קשים ועם התנאים הלא פשוטים של החיים בכלא. התרגול אינו תלוי בדבר, הוא נעשה באופן עצמאי וזמין, ומאפשר גם התמודדות פנימית וגם התמודדות עם מצבים חיצוניים. אין ספק שתרגול מדיטציה יכול להשפיע על התגובות האימפולסיביות ולכן יכולה להיות לו גם השפעה על הפחתת אלימות.

אני רואה השפעה רבה של המדיטציה על האסירים, הם מחוברים מאוד לעצמם, רואה אותם רגועים יותר ומבחינה ביכולת שלהם לווסת תגובות לחץ ועצבים. האסירים מספרים שהמדיטציה מאפשרת להם למתן את התגובה שלהם, לעצור, לנשום, להתבונן בתגובות שלהם במקום להיות בתוך ההתפרצות. ההשפעה של התרגול ניכרת גם בקבוצות של גמילה מסמים, אלימות במשפחה ועבירות מין