קצינת חינוך מכלא באיזור הדרום מספרת

מאד חשובות קבוצות המדיטציה, רוב האסירים נחשפים למדיטציה בפעם הראשונה בכלא והם מעידים שזה כלי שלא היו נחשפים אליו ביוזמתם. ההיכרות עם המדיטציה מרחיבה את עולמם ואת הנושאים שהם מתעסקים בהם, וגם עוזרת להם להבנת החיבור בין הגוף לנפש. המדיטציה מפחיתה לחצים ועוזרת להתמודד עם תקופת המאסר.

המדיטציה חשובה כחלק מתוכנית שיקום האסירים, בפרט המכורים, כי היא מאפשרת התבוננות פנימה, מיקוד של תשומת הלב וניתוק מהסחות דעת. ברוב תוכניות הגמילה מהתמכרות, מדיטציה מוזכרת ככלי לריפוי שהוא חלק מהטיפול. המדיטציה כמו הטיפול בהתמכרות, מדגישה את חיזוק המודעות העצמית, ההתבוננות פנימה, כאמצעי ראשוני לזיהוי דפוסים רגשיים, קוגניטיביים ומאפייניהם.

המדיטציה יכולה לעזור מאוד בהתמודדות עם מצבים נפשיים קשים ועם התנאים הלא פשוטים של החיים בכלא. התרגול אינו תלוי בדבר, הוא נעשה באופן עצמאי וזמין, ומאפשר גם התמודדות פנימית וגם התמודדות עם מצבים חיצוניים. אין ספק שתרגול מדיטציה יכול להשפיע על התגובות האימפולסיביות ולכן יכולה להיות לו גם השפעה על הפחתת אלימות.

אני רואה השפעה רבה של המדיטציה על האסירים, הם מחוברים מאוד לעצמם, רואה אותם רגועים יותר ומבחינה ביכולת שלהם לווסת תגובות לחץ ועצבים. האסירים מספרים שהמדיטציה מאפשרת להם למתן את התגובה שלהם, לעצור, לנשום, להתבונן בתגובות שלהם במקום להיות בתוך ההתפרצות. ההשפעה של התרגול ניכרת גם בקבוצות של גמילה מסמים, אלימות במשפחה ועבירות מין

קצינת חינוך מכלא במרכז מספרת

חשוב שיהיו קבוצות מדיטציה כי הן מאפשרת לאסיר מרחב לעיבוד מצבים נפשיים לא קלים, עיבוד חוויות הטיפול שהוא עובר, מרחב התבוננות על סיטואציות מורכבות בחיים בכלא בתנאים לא פשוטים. השקט שנוצר בתוכו על ידי תרגול מדיטציה מאפשר לחוויות לצוף ולאסיר להבין לעומק תחושות שעולות בו ביומיום.

שיקום אסירים יכול להיתמך במדיטציה כי התרגול מעודד פיתוח מיומנויות של הקשבה פנימית וחיצונית, ויסות רגשי ושליטה רבה יותר בתגובות, הבנה והרגעה של דחפים ועל ידי כך מניעת אימפולסיביות.

מדיטציה יכולה לסייע בהפחתת אלימות אם תרגול המדיטציה מבוצע בצורה עמוקה הוא יוכל להשהות תגובות אימפולסיביות ולעזור בקבלת החלטות. בדיעבד האסיר יודע במה טעה, אך כיוון שהיה בסערת רגשות לא יכול היה לבחור נכון.

קבוצות המדיטציה שיש לנו במחלקות הטיפוליות חשובות מאוד. התהליך הטיפולי שעוברים האסירים, אמור להוביל לשינוי עמוק ואמיתי, והוא תהליך מטלטל וקשה רגשית. במסגרת התהליך האסיר עובר מגוון של חוויות ואירועים. עיבוד נכון בעזרת תרגול המדיטציה של חוויות אלו מעניק מרווח רגשי ועוזר בתהליך הגמילה

קצינת חינוך מכלא במרכז מספרת

מדיטציה היא כלי שיכול לעזור לאסירים במצבים נפשיים לא קלים. מדיטציה היא הזמן שבו אדם נמצא רק עם עצמו ועם המחשבות שלו, קשוב לעצמו, מודע לעצמו, מתחבר לתת־מודע שלו ולרצונות הפנימיים והפשוטים ביותר שלו כאדם.

במהלך חוג המדיטציה יש לאסיר הזדמנות להתבונן פנימה, למקד את המחשבות בדברים חיוביים ולהיות רגוע עם עצמו. מתוך זה הוא יכול להגיע לתובנות על דברים שהתרחשו באגף, בקבוצה הטיפולית או בתוכו.

בזכות חוג המדיטציה הם יוצרים לעצמם את המרחב המאפשר הזה בעזרת המתנדב שמלמד ומכוון אותם. האסירים מספרים שהם מתרגלים לא רק בנוכחות המתנדב ומשתמשים בטכניקות שלמדו בחוג במהלך השבוע, מה שאומר שהמדיטציה עוזרת להם להתמקד, לשחרר מתח וליצור בתוכם שקט.

המדיטציה היא כלי חשוב, ייחודי ושונה מכלים אחרים שהוא מקבל. זה פרויקט יפה ויחיד מסוגו ועל כן חשוב לשמר אותו

קצינת חינוך מכלא בצפון הארץ מספרת

המדיטציה היא חלק בלתי נפרד מהתהליך הטיפולי שעוברים האסירים, היא מאפשרת חיבור לאני הפנימי, תרגול הקשבה פנימית והקשבה לאחרים. אנחנו רואות שאסירים שלוקחים באופן רציני את תרגול המדיטציה ומתחברים לתכנים המועברים בסדנאות מראים איזשהו שינוי התנהגותי, הקשבה לעצמי ולאחר.

חשוב שיהיו קבוצות מדיטציה, זה מקום שבו האסיר יכול להתחבר לאני שבתוכו, למצוא פיסה של שקט בתוך כל סדר היום העמוס והלא רגוע.

במחלקות הגמילה זה עובד טוב מאוד כבר כמה שנים

קצינת חינוך מכלא בצפון הארץ מספרת

קבוצות מדיטציה מלמדות את האסיר שפה שדרכה הוא יכול להגיע לערנות ולהתבונן בנושאים רבים שמעסיקים אותו ומתרחשים בחייו.
אסיר שיבחר במדיטציה כדרך חיים ויתרגל, יכול להיתרם רבות, ומובן שזה ישפיע גם על התמודדותו עם המאסר ויסייע בשיקומו.
האסירים סיפרו לנו שמדיטציה היא ה"ספורט" היחידי שעוזר להם להרגיש נוח בגוף, שהיא מפתח להבנה עצמית ולהבנת העולם שסביבם. לדבריהם, בעזרת המדיטציה הם למדו להשיג שלווה, שקט פנימי וריכוז

קצינת חינוך מכלא באיזור רמלה מספרת

המדיטציה היא חלק בלתי נפרד מהתהליך הטיפולי שעוברים האסירים, היא מאפשרת חיבור לאני הפנימי, תרגול הקשבה פנימית והקשבה לאחרים. אנחנו רואות שאסירים שלוקחים באופן רציני את תרגול המדיטציה ומתחברים לתכנים המועברים בסדנאות מראים איזשהו שינוי התנהגותי, יותר מקשיבים לעצמם ולאחרים