לאסירים אין הרבה סיבות להיות מאושרים. רבים מהם סובלים מטראומות משלבים מוקדמים בחיים, כגון נטישה, אלימות במשפחה, התעללות מינית, והתמכרות לסמים ולאלכוהול. חוויות כאלה מטביעות בכל אדם חותם עמוק שאותו הוא נושא תמיד, ורגשות מבעיתים הנוכחים בנפש ובגוף. המאסר בכלא מגביר את הנטיה להתנהגות אימפולסיבית, לאלימות ולהתמכרויות. טראומה בלתי פתורה משפיעה על כל פעולה בחיים, ובכלא נוספים לכך בדידות, אלימות, דיכאון, צפיפות, פחדים ואובדן הקשר עם בני המשפחה והחברים.

תרגול מדיטציה מקל על סבלם של האסירים על ידי הרגעת המתח הפיזי והפעילות המנטלית. נוסף על כך, התרגול מפחית חרדה ודיכאון, עוזר בהתמודדות עם כאב ומקטין את התלות בחומרים ממכרים, משפר שינה, משפר מיומנויות למידה, זיכרון ויכולת קליטה, ומשכך דחפים אלימים.

מעבר לכל אלה, האסירים המתרגלים מכירים דרכים חדשות להתמודד עם התנהגות אלימה הנובעת מסבל ותסכול, ומתחילים לקחת אחריות על דפוסי ההרס העצמי שלהם, על מערכות היחסים שלהם עם האסירים והסוהרים בכלא, עם בני משפחתם ועם עצמם.

הישיבה במדיטציה דורשת קבלה עצמית ומוכנות לשבת עם עצמנו וגופנו, על כל הכאב והפגיעות שהם מכילים. כדי לשבת במדיטציה שקטה ולהתרכז, למרות הבלגן והרעש שמסביב, דרוש אומץ רב וכוח רצון. האסירים העומדים מול האתגר, יכולים בקלות לפנות לאחת מהסחות הדעת המוכרות להם – משחק קלפים, סיגריות, שינה, טלוויזיה ועוד. תרגול מדיטציה בכלא הוא לפיכך פעולה של הישג עצמי, שגם מאפשר חוויה של שלווה ורוגע. זו אינה דרך קלה, אך הליכה בה משנה חיים. התחייבות לדרך הזו היא מעשה אמיץ של האסירים המתרגלים בכלא, שכל מה שיש בו מעודד אלימות פיזית ומילולית, הונאות ומזימות. הדרך הזאת מתגמלת אותם בשיפור גדול באמון בעצמם ובדימוי העצמי שלהם

מחקרים בארץ ובעולם מראים שתוכניות מדיטציה לאסירים משפיעות על שלושה תחומים: חיזוק הרווחה הנפשית, ירידה בשימוש בסמים והפחתת פשיעה חוזרת.

מחקרים שבחנו אסירים שהשתתפו בתוכניות המבוססות על מדיטציה הראו ירידה בחרדה, בתוקפנות, בשנאה, בשימוש בסמים ובמאסרים חוזרים.