מי אנחנו

פרויקט המדיטציה לאסירים בבתי הכלא פועל כבר 13 שנה (מאז 2006), וב-2017 הקימו המתנדבות והמתנדבים את העמותה "השקט שבפנים", על מנת לתרום להפחתת המתח והאלימות בבתי הסוהר, לשיפור סיכוייהם של אסירים להשתלב בחברה ולמניעת חזרתם לכלא. העמותה מפעילה 27 קבוצות מדיטציה ב-15 בתי סוהר בארץ. מדי שבוע מגיעים מתנדבים ומתנדבות לפגישות בבתי הכלא ומנחים כ-300 אסירים בתרגול מדיטציה.

העמותה גם עוסקת בכתיבה, תרגום והוצאה לאור של ספרי עזר לתרגול מדיטציה המיועדים להנחיית אסירים. המתנדבות והמתנדבים כולם/ן בעלי ניסיון רב בתרגול מדיטציה, ורואים בה לא רק כלי לתהליכי שינוי והתפתחות, אלא גם דרך חיים.

אנו מאמינים בטוב שיש בכל אדם, מאמינים שאנשים שגרמו סבל הם אנשים שבתוכם קיים סבל גדול, ואנחנו מאמינים שכל אדם יכול לעשות שינוי. אנחנו יודעים, לפי הניסיון הרב שצברנו במשך 13 שנה ועלפי מחקרים, שתרגול מדיטציה משפיע על התמודדות עם התמכרויות, משפר הפרעות קשב וריכוז ומפחית אלימות.

מטרות

א. להפיץ את תרגול המדיטציה בקרב האסירים בכל בתי הכלא בישראל.
ב. להפוך את המדיטציה לחלק אינטגרלי ומשמעותי בתהליך שיקום האסירים בבתי הסוהר.
ג. להעביר סדנאות מדיטציה לסוהרים ולצוות המטפל.
ד. לבסס את המדיטציה ככלי שיקומי לאסירים לאחר השחרור מבית הסוהר.

מה אנחנו עושים

אנחנו מתרגלים יחד עם האסירים ומנחים אותם במדיטציה הנשענת על מסורות עתיקות במזרח ומתאימים אותה לעולם שבו אנחנו חיים. לאחר שנים רבות של ניסיון בתחום וידע שצברנו, אנו יודעים להתאים את המדיטציה לאופי הקבוצה ולצרכיה. אנו מנחים את האסירים במדיטציות של תשומת לב (לנשימה, לגוף, לצלילים וכו'), במדיטציות של קשב פתוח (מיינדפולנס) במדיטציות לטיפוח מצבי תודעה מיטיבים (חמלה, אהבה, הכרת תודה וכו') ובמדיטציות בעלות אופי חקירתי (על יחסי גומלין, על ארעיות, על כעס, על השאלה "מי אני?" ועוד). המפגשים מורכבים מהנחיית מדיטציה ושיחה עם האסירים בנושאים שעולים מתוך התרגול ונושאים נוספים.